FIA je kreirala tehnička pravila sa jasnim ciljem, da njihova loša interpretacija bude što teža.
Ipak, u padoku se podrazumeva da će inženjeri neminovno pokušavati da pronađu “rupe” u propisima kako bi unapredili bolide i stekli prednost. Već sada su se pojavile kontroverze vezane za pogonske jedinice, uz glasine o mogućim pravnim potezima pojedinih proizvođača.
Šef Ferarija, Frederik Vaser, istakao je da je sasvim prirodno da timovi pokušavaju da razviju bolid do samih granica dozvoljenog, ali i da je potpuno logično da FIA želi strogo da kontroliše te granice.
“Timovi su tokom poslednjih godina značajno porasli, što znači da sve više ljudi traži slabe tačke u pravilima.” rekao je Vaser a prenosi motorsport.nextgen-auto.com. “Ali mislim da moramo da stanemo i na stranu FIA-e. Za njih je ogroman izazov da ne dođu u Australiju ili Bahrein i otkriju da neko koristi rupu u pravilima.”
Vaser upozorava da bi situacija u kojoj se jedan tim već na početku sezone značajno odvoji od ostatka konkurencije mogla da postane problematična za Formulu 1, ukoliko se ispostavi da je razlog takve prednosti propust u pravilniku koji vladajuće telo nije uočilo na vreme.
“Ako su pravila dobro napisana i neko uspe da napravi bolid koji je jednostavno bolji i brži od ostalih, to je potpuno normalno.” objasnio je Vaser. “Ali ako se radi o rupi u formulaciji propisa, onda je situacija mnogo komplikovanija za sve i potencijalno opasna za F1.”

Prema njegovim rečima, upravo tu FIA pokazuje najveću osetljivost. Svi u padoku, kaže Vaser, svesni su razmera promena koje donosi nova regulativa i činjenice da ona može rezultirati ili izuzetno uzbudljivom sezonom, ili veoma teškom za sport.
“Imali smo više primera i u skorijoj prošlosti, čak i prošle godine, poput trikova sa prednjim krilom. Takva rešenja mogu predstavljati ograničenje u pravilima koje nekome donese ogromnu prednost.” dodao je Vaser.









Ma važi…
A kada ste vi eksperimentisali sa protokom goriva i pola sezone ste bili bolji od svih, pa kad se to otkrilo nigde vas nije bilo.
Isto kao i Mercedes sa DAS-om.
Svi pametujete da treba poštovati pravila a tražite rupu kako biste bili bolji od ostalih.