Vesti

Pjastri zabrinut zbog novih startnih procedura: “Možete izgubiti i sedam pozicija”

Oscar Piastri, McLaren, Testiranje Bahrein 2026. / McLaren Media Centre

Oskar Pjastri izrazio je zabrinutost zbog novih procedura starta trke nagoveštavajući da bi loš start mogao da znači gubitak i do sedam pozicija, slično kao u Formuli 2.

Govoreći medijima, vozač Meklarena objasnio je da timovi i vozači još uvek pokušavaju da shvate šta je tačno potrebno za optimalan start u novim uslovima.

“Svima će biti potrebne različite stvari za start i iskreno, nisam siguran da bilo ko od nas tačno zna šta nam je potrebno. Verovatno imamo okvirne ideje i siguran sam da ćemo pronaći način da izvedemo pravi start. Prošle godine razlika između dobrog i lošeg starta bila je da dobijete malo proklizavanja ili sporiju reakciju. Ove godine to može biti kao u F2, gotovo da uđete u “anti-stall” ili nešto slično. Ne gubite samo pet metara, već možete izgubiti šest ili sedam pozicija ako stvari pođu po zlu”, rekao je Pjastri a prenosi Motorsport.com.

Oscar Piastri, McLaren, Filmski Dan Bahrein 2026. / McLaren Media Centre

On je takođe istakao i bezbednosne brige, posebno za vozače na začelju grida koji možda neće imati dovoljno vremena da uključe turbo sistem. Saglasio se i sa šefom tima Andreom Stelom da su određene promene neophodne.

“Startovi moraju da se razmotre. Kao što smo videli, sada je to prilično komplikovan proces, ne samo za konkurentan, već i za bezbedan start. Siguran sam da ćemo o tome razgovarati do Melburna i ima mnogo tema koje treba rešiti. Startovi i preticanja će biti drugačija. DRS je ranije bio čista prednost, dok sada sa energetskim “boostom” morate prvo da prikupite dodatnu energiju, pa tek onda da je iskoristite, što nije uvek jednostavno zbog pravila. Proizvođači će sigurno optimizovati način raspodele energije kako bi preticanje bilo što lakše. Praćenje bolida je, po mom mišljenju, slično kao prošle godine, što me ne iznenađuje, ali ima mnogo stvari o kojima treba razgovarati pre Melburna.” kazao je vozač Meklarena.

Zapratite nas

3 Comments

  • Ова правила су још гора од прошлих…
    Уместо да буде све поједностављено и просто,да уживамо у чистом тркању..ми опет имамо гомилу технолошких непотребних глупости који не служе ничему сем да упропасте саму драж тркања.
    Напривите бре људи прост бензински мотор био атмо или турбо и то је то,идемо да се тркамо бре.

Ostavite komentar