Početak sezone u Australiji nastavlja da predstavlja veliki izazov za Aston Martin i njihovog partnera Hondu.
Dok britanski tim ima ozbiljne probleme sa pouzdanošću i performansama nove pogonske jedinice, šef tima Adrian Njuji ponudio je detaljno objašnjenje uzroka trenutne situacije.
Njuji smatra da su problemi u velikoj meri posledica dubokog restrukturiranja Hondinog F1 programa nakon povlačenja iz šampionata krajem 2021. godine.
“Mislim da je malo istorije važno da bi se razumelo. Honda se povukla krajem 2021. Zatim se na neki način vratila u sport krajem 2022, dakle posle otprilike godinu dana, malo više od godinu dana i to van takmičenja.” objasnio je Njuji a prenosi motorsport.nextgen-auto.com.
Ta pauza imala je velike posledice po tehničku strukturu projekta.
“Kada su ponovo formirali program, veliki deo prvobitne grupe se već bio razišao i otišao da radi na solarnim panelima ili nečemu drugom. Tako da je veliki deo tima koji je sada ponovo formiran zapravo nov u Formuli 1. Oni još nisu povratili iskustvo koje su ranije imali.” dodao je Britanac.
Situaciju je dodatno otežala i jedna velika strukturna promena, uvođenje budžetskog ograničenja za proizvođače motora.
“Kada su se vratili 2023. godine, to je bila prva godina uvođenja budžetskog limita za motore, dok su svi njihovi rivali nastavili razvoj tokom 2021. i 2022. sa kontinuitetom svojih timova i bez budžetskog ograničenja. Vratili su se sa, rekao bih, po mojoj proceni samo oko 30 odsto prvobitnog tima i to u eri budžetskog limita. Dakle, vrlo jasno su počeli sa ogromnim zaostatkom i nažalost imaju poteškoće da ga nadoknade.” kazao je Britanac.

Njuji je takođe otkrio da Aston Martin u trenutku potpisivanja partnerstva nije bio svestan nedostatka iskustva u novom Hondinom timu.
“Ne, to nismo znali. Zapravo smo to saznali tek prošlog novembra kada smo Lorens Strol, Endi Kauel i ja otišli u Tokio. Cilj tog putovanja bio je da razgovaramo o glasinama da ciljana snaga motora možda neće biti dostignuta do prve trke. Tada smo saznali da se veliki deo originalnog osoblja nije vratio kada je program ponovo pokrenut. Dakle, odgovor je, ne.” rekao je šef tima.
On je dodao da je i razvoj šasije u Aston Martinu počeo relativno kasno.
“Na strani šasije u Aston Martinu počeli smo veoma kasno sa vrlo zbijenim razvojnim ciklusom. Ovo nije izgovor, ali znači da smo znali da će prvi deo sezone verovatno biti malo slabiji. Ipak, verovali smo da imamo potencijal i ja i dalje verujem da ga imamo na strani šasije, da se vratimo u borbu. Ali bilo bi jednostavnije bez problema sa vibracijama koje sada imamo.” kazao je Adrian Njuji.








