Vesti

Audi već u Barseloni uveo novu pogonsku jedinicu zahvaljujući ADUO programu

Audi, R26, Testiranje Barselona 2026. / Audi Content Hub / Audi Revolut F1 Team

Audi je još na VN Barselone-Katalunje predstavio novu specifikaciju svoje pogonske jedinice, nakon što je FIA timovima saopštila prve ADUO rezultate.

Ovaj mehanizam omogućava proizvođačima motora koji zaostaju po pitanju performansi da dobiju dodatne mogućnosti za razvoj. Prva procena obavljena je posle VN Kanade a FIA je tokom vikenda u Monaku proizvođačima dostavila rezultate nakon što je utvrdila nivo performansi svake pogonske jedinice.

Ipak, primedbe Red Bul-Forda, čiji je motor FIA označila kao referentni kada je u pitanju motor sa unutrašnjim sagorevanjem, navele su federaciju da ponovo proveri proces, iako su rezultati ostali važeći do eventualne nove odluke.

Ono što gotovo niko nije očekivao jeste da će jedan od proizvođača koji imaju pravo na ADUO ustupke biti spreman da uvede unapređenja već na narednoj trci u Barseloni.

Dokument FIA objavljen u petak tokom trkačkog vikenda u Kataloniji otkrio je da su oba Audijeva bolida dobila nove motore sa unutrašnjim sagorevanjem i nove turbopunjače, ali je ta informacija prošla gotovo nezapaženo.

Nico Hulkenberg, Audi, VN Barselone-Katalunje 2026. / contenthub.audif1.com/Audi Revolut F1 Team

Kako saznaje Motorsport.com, te pogonske jedinice sadržale su određene modifikacije, doduše ne velike, koje su prvenstveno bile usmerene na poboljšanje upravljivosti i odziva motora.

Brza reakcija Audija iznenadila je mnoge posmatrače i pokazala koliko dugo je projekat razvijan iza kulisa u Ingolštatu i Hinvilu. Revidirane pogonske jedinice praktično su bile spremne i čekale su samo regulatorno odobrenje pre nego što su isporučene direktno u padok u Barseloni.

Razume se da je ovo tek prvi korak u okviru šireg razvojnog programa, pošto Audi planira da nastavi sa unapređenjima svoje pogonske jedinice tokom čitave sezone.

Zapratite nas

Ostavite komentar