Vesti

Hamilton: Navijači su me spasili, izdigao sam se iz veoma teškog perioda

Lewis Hamilton, Ferrari, VN Barselone-Katalunje 2026. / Ferrari Media Centre

Pobeda Luisa Hamiltona u Barseloni, njegova prva u bojama Ferarija, predstavlja jedan od najlepših trenutaka dosadašnjeg dela sezone.

Sedmostruki šampion sveta uspeo je da se vrati na pobednički put nakon veoma teške prve godine u Maranelu, a ističe da veliku zahvalnost duguje navijačima, porodici i ljudima koji su verovali u njega.

“Zaista osećam da su me navijači spasili prošle godine“, rekao je Hamilton nakon prve pobede posle skoro dve godine a prenosi Motorsport.com. “Moja porodica, prijatelji i svi koji su ostali uz mene tokom svega toga mnogo su mi pomogli.”

Britanac priznaje da je tokom 2025. godine slušao mnogo kritika, ali da su ga upravo ljudi koji su nastavili da veruju u njega vratili na pravi put.

“Negativne komentare često koristim kao gorivo. Lako je biti negativan prema nekome, ali najgore je kada to dolazi od vozača koji znaju koliko je teško raditi ovaj posao a pritom nisu postigli ono što sam ja ostvario. Navijači su me spasili. Mnogi su mi govorili: ‘Ne zaboravi ko si’. To je zaista odjeknulo u meni. Morao sam da se zapitam kako da ponovo pronađem sebe, svoj mir, hrabrost i snagu da nastavim da gradim i pokušavam.“ rekao je sedmostruki prvak.

Hamilton je otkrio da je želeo velike promene unutar Ferarija nakon razočaravajuće prve sezone.

“Tim je bio fantastičan. Želeo sam mnogo toga da promenim, od organizacije trkačkog tima i inženjerske strukture, do razvoja bolida i njegovog usmeravanja u pravom pravcu. Posla još ima mnogo.” dodao je on.

Sedmostruki šampion priznaje da je još tokom godina provedenih u Mercedesu zamišljao kako bi izgledalo pobeđivati u crvenom bolidu.

“Sećam se da sam gledao crveni bolid i pitao se kako bi bilo pobeđivati u njemu. Kako bi bilo stajati na podijumu i doneti timu trenutak kada će se čuti italijanska himna. Ne postoji ništa slično tome. Neverovatno je. Vratio sam se iz zaista teškog perioda i mislim da je poruka jednostavna, nikada ne odustaj od sebe i nastavi da pokušavaš.” rekao je vozač Ferarija.

Lewis Hamilton, Ferrari, VN Barselone-Katalunje 2026. / Ferrari Media Centre

Iako se posle pobede u Barseloni ponovo govori o mogućoj borbi za osmu titulu, Hamilton smatra da je prerano za takve priče.

“Iskreno, posle načina na koji je sezona počela, nisam ni razmišljao o osmoj tituli. Fokus je bio na tome da ponovo pobeđujemo. Mercedes je sezonu otvorio fantastičnim bolidom i ogromnom brzinom a oba njihova vozača rade sjajan posao.” izjavio je Britanac.

Hamilton smatra da Ferari trenutno ima odličnu osnovu, ali da je za borbu protiv Mercedesa potrebno dodatno unapređenje pogonske jedinice.

“Znamo da imamo deficit u snazi. Biće staza sa dugim pravcima gde će nam to još više otežati posao. Ali imamo odličan bolid u osnovi i ako nastavimo da dodajemo performanse i budemo brži u krivinama, možda ćemo uspeti da smanjimo taj zaostatak dok ne poboljšamo motor.” rekao je on.”Veoma je teško gledati dugoročno. Sve se svodi na jednu trku i jednu nedelju u isto vreme. Moramo nastaviti da pritiskamo, ali i da uživamo u svemu.”

Uprkos tome što sa 41 godinom spada među najiskusnije vozače na gridu, Hamilton ističe da se fizički oseća odlično i da je zadovoljan pravcem u kojem Ferari ide.

„Trkam se protiv devetnaestogodišnjaka koji rade neverovatne stvari, ali osećam se sjajno. Ljudi u Ferariju su me slušali i naporno radili kako bi doneli nove performanse i inovacije. Ova godina je u znaku inovacija.Predstavili smo novo rešenje oko izduva, novo zadnje krilo i druge stvari. Upravo sam to tražio prošle godine. Govorio sam da Ferari mora da bude lider u tome a sada su pokazali da mogu i da žele.” dodao je vozač tima iz Maranela.

Ipak, Hamilton upozorava da je pred ekipom iz Maranela još dug put.

“Ništa od ovoga neće dolaziti samo od sebe. Pred nama je velika planina koju moramo da osvojimo kako bismo dostigli nivo koji je Mercedes pokazivao tokom cele sezone.” kazao je sedmostruki šampion.

Već na VN Austrije Ferari bi trebalo da predstavi unapređenu verziju pogonske jedinice zajedno sa novom specifikacijom Šel goriva, od koje se očekuje dodatni napredak u performansama.

Zapratite nas

Ostavite komentar