Vozač Ferarija Luis Hamilton priznao je da je iznenađen velikom prednošću koju je Mercedes pokazao u kvalifikacijama za VN Australije.
Nemački tim obezbedio je prvi startni red jer je Džordž Rasel osvojio pol-poziciju, dok je Andrea Kimi Antoneli bio drugi. Treće mesto zauzeo je vozač Red Bula Isak Hađar, ali sa gotovo osam desetinki zaostatka za prvoplasiranim. Luis Hamilton je sa druge strane, morao da se zadovolji sedmim mestom nakon razočaravajućih kvalifikacija za Ferrari.
Tokom predsezonskih testiranja rivali su već ukazivali na potencijalnu prednost Mercedesove pogonske jedinice, posebno zbog navodne prednosti u kompresionom odnosu motora. Sa druge strane FIA planira da uvede određene mere od trke u Monaku, ali Hamilton se nada da trenutna razlika u performansama nije posledica te kontroverzne teme.
“Ne razumem tačno šta se dešava.” rekao je Hamilton a prenosi RacingNews365.com. “Na testiranjima nisu pokazali da mogu da pojačaju tempo a sada odjednom imaju dodatnu snagu odnekud. Moramo da shvatimo o čemu se radi.“
Britanac je dodao da bi bio razočaran ukoliko se ispostavi da je prednost povezana sa spornim tehničkim rešenjem.
“Nadam se da nije reč o toj priči sa kompresionim odnosom. Nadam se da je u pitanju samo čista snaga i da mi moramo da uradimo bolji posao. Ali ako jeste ta stvar sa kompresijom, biću razočaran što je FIA to dozvolila, ako nije u skladu sa pravilima. U tom slučaju ću tražiti od svog tima da uradi isto kako bismo dobili više snage.” rekao je on.

Na pitanje da li bi bilo pozitivno ako bi eventualna prednost Mercedesa trajala samo nekoliko trka, ukoliko je povezana sa temom o komperionom odnosu, Hamilton je bio prilično pesimističan.
“Onda je sezona praktično gotova. Dobro, ne potpuno, ali sedam trka je mnogo. Za nekoliko meseci možete izgubiti ogroman broj bodova kada u kvalifikacijama zaostajete skoro sekundu.” rekao je Britanac.









Sprdnja od maFIA-e… Može malo, do juna, posle ne mož… Pa ili su legalni ili nisu. Ne može malo jesu malo nisu… Toto će da se usere od sreće…
U pitanju je Ottov ciklus a ne Carnoov. Pao bi iz termodinamike.
Hoce li biti opet tekstualni prenos ? nisam primjetio da je bio za kvale
Gospoda iz FIA-e zadužena za motore trebalo je da se informišu koliko se podiže snaga motora sa tolikim stepenom kompresije kod bilo kog mašinskog inženjera koji se bavi motorima SUS ,pa mozda i termodinamicara koji poznaje ciklus Carno’a.
Elementarno, a ne dozvoliti ovakvu blago rečeno podvalu Mercedesa.